Takip Et

Güncel

20 Yargıtay üyesinden ‘adli yıl’ açılışına ‘saray’ boykotu

Adli yıl açılışının Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılmasına bir tepki de Yargıtay üyelerinden geldi. 20 Yargıtay üyesi törene katılmayacaklarını açıkladı

Adli Yıl açılışının Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Kültür Merkezi’nde yapılmasına ilişkin tepkiler gelemeye devam ediyor. 43 baronun yapmış olduğu boykottan sonra 20 Yargıtay üyeside açıklama yaparak Saray’da düzenlenecek olan adli yıl açılışına katılmayacağını duyurdu. 

20 kadar Yargıtay üyesi, “bireysel tercihlerle” törene gitmeme kararı aldı. Bir Yargıtay üyesi, gerekçesini “Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı” sözüyle açıkladı.

 Yargıtay Başkanlığı, 2 Eylül Pazartesi günü yapılacak olan 2019-2020 Adli Yıl açılış töreni için Saray’da olacak. Yargıtay, tören kapsamında Türkiye Barolar Birliği (TTB) ve 79 baro başkanlığına da davetiye gönderdi. İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın arasında bulunduğu 43 baro yönetimi, Yargıtay’ı eleştirerek Saray’daki törene gitmeyeceklerini açıkladı.

TBB ise törene gitme kararı alırken, bu yıl TBB Başkanı Metin Feyzioğlu da bir konuşma yapacak. İzmir Barosu, TBB’ye tepki göstererek “Bizi temsil etmiyorsunuz” dedi. Cumhuriyet’in haberine göre; baroların öncülük ettiği Saray’da gerçekleşecek adli yıl açılış tartışması, Yargıtay içerisinde yankı uyandırdı. Yaklaşık 20 Yargıtay üyesi, törenin yapılacağı yer nedeniyle rahatsızlık duyarak Saray’a gitmeme kararı aldı. Adının açıklanmasını istemeyen bir Yargıtay üyesi, baroların açıklamasına katıldığını belirterek, “Bu örgütlü bir karar değil. Tamamen bireysel olarak, herkesin kendi başına aldığı bir karar. Ben gitmek istemiyorum. Kişisel tercihlerim ve edindiğim hukuk kültürü bunu gerektiriyor. Yürütmenin merkezi olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde adli yıl açılışı yapmak yargı bağımsızlığını zedeler. Yargı bağımsızlığı ilkesi gereği katılmayacağım. Aslında yer de önemli değil. Külliye de devletin bir yeri. Ama bir siyasi partinin genel başkanının gözetimi altında bu törenin yapılmasına karşıyız. Lüks otellere gitmeye de gerek yok. Yargıtay’ın kendi salonu var. Siyasilerin etkisinden uzak bir yerde tören yapılmalı” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler