Takip Et

Güncel

10 Ekim Katliamı protestosuna katılanlara hapis ve para cezası!

10 Ekim katliamı protestolarına katılanlara hapis cezası verildi

IŞİD’in 10 Ekim 2015’te Ankara Garı patlamasında 103 kişiyi katletmesi 13 Ekim 2015’te İstanbul Sirkeci Garı’nda DİSK, KESK, TTB ve TMMOB üyelerinin katılımıyla protesto edilmişti. Protesto eylemine katılanlardan Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Eski Başkanı Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay’a “Erdoğan’a hakaret” suçlamasıyla dava açılmıştı. İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen duruşma ile dosya karara bağlandı.

‘Bizim yargılanmamızı utanç verici buluyorum’

Dünkü duruşmaya Beyza Metin, Gürsel Kaya, Mehmet Şamil Altan, Erdoğan Demir ve Önder Atay katıldı. Metin, esas hakkındaki savunmasında, dava konusu eylem ile ilgili yasal protesto hakkını kullandığını söyledi. Metin, katliamda arkadaşlarını ve yakınlarını kaybettiğini belirterek, söz konusu mitingin çağrısını kendilerinin yaptığını anımsattı ve şunları söyledi:

“Bunu yaparken devletin gerekli önlemleri alacağını düşünmüştük. 103 arkadaşımızı kaybettik. O kadar çok ihmal varken bizim yargılanmamızı utanç verici olarak görüyorum. İhmali olan kamu görevlileri hakkında halen dava açılmadı.”

‘Mahkeme ne karar verirse ben bunu onur madalyası olarak kabul ediyorum’

Yargılananlardan Gürsel Kaya da, katliamda ölen arkadaşlarının vücudu kendilerine siper olduğu için hayatta kaldıklarını anımsattı. Kaya, devletin gerekli önlemi almadığını vurgulayarak, şunları ifade etti:

“Buna karşı bizim de eleştiri hakkımız vardır. Böyle bir olaydan 2 gün sonra ne söylenirse söylensin bunlar kişilerin şahsına değil, eleştiri mahiyetinde söylenen sözlerdir. Mahkeme ne karar verirse versin ben bunu ölen arkadaşlarıma karşı bir onur madalyası olarak kabul ediyorum”

7’şer bin lira para cezası

Dosyayı karara bağlayan mahkeme, Beyza Metin, Erdoğan Demir, Gürsel Kaya ve Mehmet Şamil Altan’a önce 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Ardından hapis cezalarını 7’şer bin lira adli para cezasına çevirdi. Mahkeme, Nebile Irmak Çetin ve Önder Atay’a da 11 ay 20 gün hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler