Takip Et

Kültür-Sanat

1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Festivali tüm engellemelere rağmen coşkuyla gerçekleştirildi

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Festivali bu yılda 31 Ağustos-2 Eylül 2018 tarihleri arasında 1 Mayıs mahallesinde bulunan Deniz Gezmiş parkında yapıldı

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen 1 Mayıs Mahallesi 2 Eylül Festivali bu yılda 31 Ağustos-2 Eylül 2018 tarihleri arasında 1 Mayıs mahallesinde bulunan Deniz Gezmiş parkında yapıldı. ‘’41.Yılında 2 Eylül ruhuyla tüm saldırılara karşı mücadeleyi yükseltiyoruz’’şiarı ile yapılan festival, SMF, Partizan, ESP, KÖZ, SODAP, EMEP, HDP, DHP, Emekliler Dayanışma Sendikası ve Âşık Veysel Mahalle muhtarlığı tarafından düzenlendi.  2 Eylül festivalinde birçok devrimci ve demokratik kurum stant açtı.

Festivalin yapıldığı yer olan Deniz Gezmiş Parkı polis tarafından ablukaya alınarak provakasyon yaratılmak istendi. İlk gün başta olmak üzere polis festival boyunca provakasyon ve taciz girişimlerinde bulunarak festivali engellemeye çalıştı. Fakat polisin tüm engelleme girişimlerine rağmen 1 Mayıs halkı festivale kitlesel katılarak boşa çıkardı.

Festival programı kapsamında üç gün boyunca Kültür-sanat etkinliklerinin yanı sıra, güncel-siyasal gelişmeler ve kadın temalı etkinlik ve paneller gerçekleştirildi. Davul Zurnayla başlayan festivalde, 1 Mayıs Mahallesi kuruluşunu anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Festival kapsamında, TDİ ve HDP’den konuşmacıların yer aldığı ‘’Tecrit’’, Aralarında DKH’nin de bulunduğu kadın kurumları tarafından yapılan ve  Güncel-siyasal gelişmeler ve görevlerimiz konulu paneller yapıldı.

SMF gözaltıları protesto edildi

Festivalde İstanbul’da SMF’ye yönelik yapılan gözaltı saldırısı protesto edildi. SMF standına ‘’Baskılar, Gözaltılar ve Tutuklamalar bizi yıldıramaz’’ pankartının asıldığı festivalin akşam gerçekleştirilen kültürel prgram bölümünde kitle sloganlarla yaşnan gözaltıları protesto etti.

Dersim’de yaşamını yitiren gerillalar anıldı

Festival’de düzenlenen akşam programlarında Dersim’de yaşamını yitiren gerillalar anıldı. Festivalin son günü olan üçüncü gün akşam sahneye çıkan Grup İsyan Ateşi ve Grup Vardiya hem yaptıkları konuşmalar ve hem de söyledikleri marşlarla Dersim’de yaşamını yitiren gerillaları andılar. Kitlede sloganlarla yaşamını yitiren gerillaları sahiplenerek andı.

Grup Munzur engellendi

Festivalin birinci günü programda yer alan Grup Munzur engellendi. Akşam saatlerinde sahneye çıkmaya hazırlanan Grup Munzur, elektiriklerin polis tarafından kesilmesi sonucu engellenmek istendi. Yapılan saldırıyı sloganlar ve alkışlarla protesto eden kitle Grup Munzur’un park alanında seslendirdiği kavga türküleri ile halaya durdu.

Akşam konserlerine yoğun ilgi

Festivalin akşam saatleride gerçekleştirilen kültürel etkinliklere yoğun ilgi oldu. Festivalin üç günü akşam saatlerinde sahneye çıkan Grup Alamor, PSAKD Kadın Korosu, Koma Çiya, Sinan Güngör, Şenol Akdağ, Grup İsyan Ateşi ve Grup Vardiya seslendirdikleri ezgilerle kitleye coşkulu anlar yaşattılar.

Ayrıca festival kapsamında kadın kurumlarının  kadın temalı ve devrimci-demokatik kurumların 2 Eylül kuruluş festivali içerikli gerçekleştirdiği iki ayrı yürüyüş düzenlendi

 

 

 

Günün Haberleri

Kültür-Sanat konulu diğer haberler